Autor Téma: Hong Kong  (Přečteno 3443 krát)

Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Hong Kong
« kdy: 14. Září 2008 - 21:41 »
  Hong Kong (čínsky:香港 ),oficiálně speciální administrativní oblast Hong Kong, je území, které se nachází na jižním pobřeží Číny, na deltě řeky Perla.Na severu je hranice s provincii Guangdong a jih,západ a východ omývá jihočínské moře.Žije tu 6,9 milionu lidí a je jednou z nejhustěji osídlených oblastí na světě.Spolu s Macaem je Hong Kong jedním ze dvou speciálních administrativních oblastí Číny.

  Lidské osídlení této oblasti nyní známé jako Hong Kong sahá až do éry paleolitu. V regionu byla poprvé zahrnuta do imperiální Číny během dynastie Qin, sloužila jako obchodní místo a námořní základna během dynastií Tang a Song.Tuto oblast navštívil evropan poprvé v roce 1513, byl to Jorge Álvares, portugalský námořník.
  Během roků 1839, 1860 proběhly dvě Opiové války, mezi Čínou a Británií, během kterých vznikla Britská kolonie a v roce 1898 získala i 99-letý pronájem ostrova Lantau. V roce 1941 Japonsko zahájilo okupaci Hong Kongu, civilisté trpěli nedostatkem potravin, Hong Kong ztratil polovinu obyvatelstva a po kapitulaci Japonska v r.1945 obnovila Británie svou kolonii. Během čínské občanské války utíkalo stále více lidí a příliv nových obyvatel začal v Hong Kongu zvedat růst textilního a zpracovatelského průmyslu.
  Hong Kong bylo území Spojeného Království od roku 1842 až do jeho převodu pod Čínu v roce 1997. Čínsko-Britské společné prohlášení a hlavní zákon Hong Kongu smluvně určuje, že Hong Kong působí s vysokým stupněm autonomie, nejméně do roku 2047, padesát let po převodu.Podle politiky "jedna země, dva systémy"není považován za součást Číny a do značné míry si vládne sám, ale obrana a zahraniční věci jsou v kompetenci ČLR a konečně orgán pro výklad zákona je v Pekingu.
  Je vyhlášený svou expanzí a postojem k přírodě.Je také jedním z předních světových finančních měst a velkou obchodní a kulturní oblastí.Své identity, jako kosmopolitní centrum, kde se setkává východ a západ, se odráží v jeho kuchyni, filmech, hudbě, tradicích a ačkoliv je obyvatelstvo převážně Čínské, obyvatelé jiných cizích národností tvoří malý, ale významný segment společnosti.
  Vládu v Hong Kongu tvoří Výkonná rada v čele s generálním ředitelem, kteří se volí podle volební komise. Dále jsou tam Zákonodárci, je to rada tvořena 60 lidmi, kteří jsou voleni ve všeobecných volbách, v čele s předsedou, který má roli mluvčího. Hong Kongská veřejná služba, která poskytuje služby veřejné správy a kde jsou lidé jmenování podle jejich kvalifikace. A v poslední řadě je to soud. Vzhledem k tomu, že Hong Kong nikdy nebyl suverením státem, nikdy neměl svou armádu.

  Hong Kong je rozdělen do 18 geografických okresů pro administrativní účely, z nichž je každá zastoupená okresní radou.
Rozkládá se na oblasti 1104 km2 složen s ostrova Hong Kong, Lantau, Kowlonského poloostrova a Nového teritoria a dalších asi 260 ostrovech. Jeho území je převážně kopcovité s příkrými svahy a asi 40% plochy zabírají parky a přírodní rezervace. Podnebí je subtropické, teplé a vlhké léto s příležitostnými bouřkami a tropickými cyklony. Zima bývá obvykle slunečná a nejchladnější je únor. teploty v průměru kolem 30-36 stupni a v zimně okolo nuly.
  Hong Kong patří mezi přední světová finanční centra, jeho kapitalistická ekonomika, byla ohodnocena jako nejvíce volná ekonomika na světě. Je to důležité středisko pro mezinárodní finance a obchody v asijsko-pacifickém regionu. Hong Kongská burza je šestou největší ekonomikou na světě, s tržním kapitálem ve výši 2,97 bilionů $. Území má velmi málo orné půdy a tak musí většinu svých potravin a surovin dovážet. Na konci roku 2007 tam bylo zaměstnaných 3,46 milionu lidí a míra nezaměstnanosti byla 4,1%. Hong Kongské ekonomii dominuje centrum služeb, který tvoří 90% HDP a jen 9% tvoří průmysl.
  Obyvatelé Hong Kongu jsou někdy označování jako Hongkongers. Počet obyvatel se prudce zvýšil v během roku 1990 a dosáhl 6,99 milionu. Porodnost dosahuje 0,95% na jednu ženu, je to jedna z nejnižších na světě, nicméně populace i nadále roste díky přílivu přistěhovalců, přibližně asi 45 000 ročně. Ale zato dálka života je druhá nejdelší na světě. Přibližně 95% obyvatel má čínský původ, většina z nich jsou kantonci či etnické skupiny jako Hakka a Teochew. Zbylých 5% tvoří nečínská etnika, která přesto tvoří viditelnou skupinu i přes jejich nízký počet. Oficiálním dialektem je Kantonština, ale i angličtina je vedena jako jeden z úředních jazyků. V Hong Kongu máme několik náboženství, budhismus, taoismus a křesťanské komunity, existují zde také muslimové.
  V Hong Kongu je vzdělávací systém podobný systému v Anglii, učí se zde čínský psát i mluvit, také angličtina a v neposlední řadě se zde prosazuje i mandarinština. Program pro vzdělávání mezinárodního hodnocení studentů, se zde řadí mezi druhý nejlepší na světě. Začíná se tu v tříleté školce, pak následuje 6 let základní školy, potom 3 roky juniorské střední a 2 roky seniorské střední školy a dvouletou imatrikulaci(dvouletá příprava na vysokou školu). Školy se dělí na veřejné, soukromé a křesťanské. Existuje 9 veřejných vysokých škol a řada soukromých, které nabízejí různé bakalářské,magisterské a doktorské tituly. Hong Kongská Universita, jako nejstarší instituce vzdělávání, byla ohodnocena jako číslo jedna v Číně a jako číslo dvě v Asii.

  Obyvatelstvo je stále hodně pověrčivé a tak pojmy jako Feng_shui jsou stále brány velmi vážně. Další objekty jako zrcátka jsou stále běžně používaná k vyhánění zlých duchů a budovy často postrádají podlahu která má číslo 4, kvůli jeho podobnosti se slovem "zemřít".
Zatímco Hong Kong je uznávané globální centrum obchodu, jeho nejslavnější export je zábavní průmysl, zejména pokud jde o žánr bojových umění (v čele s Bruce Leem, Chow Yun-Fatem a Jacki Chanem)
Je to také centrum pro Cantopop hudbu, která čerpá z vlivu jiných forem čínské hudby a více stylů, včetně mezinárodního jazzu,rock and rollu, rythm a blues, elektronické hudby a západního pop music a má mnohonárodní fankluby. Hong Kongská vláda podporuje kulturní instituce, jako jsou muzea, akademie a filharmonie. Také rekreační a kulturní služby dotuje a sponzoruje mezinárodní interprety. Hong Kong má dvě televizní stanice ATV a TVB, kabelové a satelitní služby jsou zde také velmi rozšířené. nabízí také široké rekreační a sportovní soutěže. Mezinárodně se také podílí na olympijských a mnoho dalších Asijských hrách a hostil také jezdecké soutěže na letních olympijských hrách 2008 v Pekingu.

  Hong Kong má největší počet mrakodrapů (7558) na světě a díky nedostatku prostoru, je stále poptávka po dalších. Nejvyšší budova má 415m, je to Mezinárodní finanční centrum, další budovou je ústředí HSBC, dále trojúhelníková Central Plaza s jeho pyramidou, Centrum s jeho noční neonovou světelnou šou, Im Pei's bankovní čínská věž s její hranatou fasádou. Město bylo hodnoceno jako nejlepší panorama na světě.
  Hong Kong má silně rozvinutou dopravní síť, která zahrnuje veřejnou i soukromou dopravu, více než 90% obyvatel jezdí veřejnou dopravou , což je největší procento na světě. Díky kartě Octopus můžete platit jakoukoliv dopravu od železnice až po trajekty a parkoviště. V Hong Kongu je 150 stanic a pohybuje se tam 3,4 mil. lidí denně, dvoupatrové autobusy byly zavedeny v roce 1949 a je to jediné místo na světě, kde jezdí dvoupatrová tramvaj.


  Z Viktoriina přístavu vyjíždí každý den Star Ferry, která už 120 let poskytuje panoramatický výhled a denně sveze 53 000 cestujících. Další trajektové služby jsou poskytovány operátory z odlehlých ostrovů, nových měst, Macaa a měst v pevninské Číně. Díky strmému a kopcovitému terénu vznikly některé neobvyklé způsoby dopravy, jako vertikální železniční doprava a ve střední a západní části okresu, existuje rozsáhlý systém, eskalátorů a pohyblivých chodníků, včetně nejdelšího systému eskalátorů-Mid-levels eskalátor. Hong Kongské mezinárodní letiště je jedním z leteckých bran pro cestující a také logistickým uzlem v Asii a jeden z nejrušnějších světových letišť.
Slouží k přepravě více než 47 miliónům cestujících a 3,74 milionu tun  nákladu. Nahradilo tak Kai Tak letiště v Kowloonu v roce 1998 a bylo několikrát zvoleno jako jedno z nejlepších světových letišť. Letiště má dva terminály a je hlavním centrem společností Cathay Pacific, Dragonair, Air Hong Kong, Hong Kong Airlines a Hong Kong expres.
  Zde máte odkaza na krásné panorma Hong Kongu
 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/46/Pauliyas_Hongkong.jpg
 A tady kdo rád cestuje, další zajímavosti, http://wikitravel.org/en/Hong_Kong
přihodím ještě malou Galerii fotek
« Poslední změna: 14. Září 2008 - 22:01 od Kei »

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline maddy1111

 • LV 11/10
 • *
 • Příspěvků: 11 028
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 273
 • Pohlaví: Mužské
 • i LOVE A-music
  • My Music Collection
  • E-mail
Re: Hong Kong
« Odpověď #1 kdy: 18. Září 2008 - 19:07 »
mno vidim ze to tu dopadlo podla "shlednuti" stejne ako clanok o Seoul  :roll: 

Huge JOEY YUNG fan !!! a Time For Asian Music / SKYPE: maddy1111sk
http://www.last.fm/user/maddy1111
https://mochina6.webnode.sk/

Offline waqwaq

 • LV 6/10
 • *
 • Příspěvků: 585
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 25
 • Pohlaví: Mužské
Re: Hong Kong
« Odpověď #2 kdy: 18. Září 2008 - 20:39 »

  super článek a ten odkaz na další fotky ..paráda ,ještě furt čučím ... :shock:
....už dám pokoj ...  ss ixi  ... pane perfektní

Offline maddy1111

 • LV 11/10
 • *
 • Příspěvků: 11 028
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 273
 • Pohlaví: Mužské
 • i LOVE A-music
  • My Music Collection
  • E-mail
Re: Hong Kong
« Odpověď #3 kdy: 18. Září 2008 - 20:40 »
jj, tie fotky na tom odkaze su vazne skvele  :grin:

Huge JOEY YUNG fan !!! a Time For Asian Music / SKYPE: maddy1111sk
http://www.last.fm/user/maddy1111
https://mochina6.webnode.sk/

Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Re: Hong Kong
« Odpověď #4 kdy: 18. Září 2008 - 22:12 »
Aspoň někdo  :roll:

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline tom46

 • LV 6/10
 • *
 • Příspěvků: 1 242
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 32
 • Pohlaví: Mužské
 • 대한민국 화이팅!
Re: Hong Kong
« Odpověď #5 kdy: 04. Červen 2010 - 20:14 »
skvely clanok. dozvedel som sa plno novych veci. a nadherne fotky  :wink:

Offline slavomiros

 • LV 7/10
 • *
 • Příspěvků: 1 747
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 58
 • Pohlaví: Mužské
 • <3 Ah!-You!-Me! <3
  • Multiply.com
Wild china
« Odpověď #6 kdy: 07. Červen 2010 - 17:10 »
Dnes som v novinovych stankoch zbadal DVD - BBC Wild China ;-)
Kebyze mal niekto zalusk, berte, kym to maju ^_^

(a samozrejme, ze som si vsimol, ze je to nespravny topik ale co uz...ja su neni Admin LOL)

***

Offline paskuda.chan

 • LV 0/10
 • *
 • Příspěvků: 27
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 1
 • Pohlaví: Ženské
  • E-mail
Re: Hong Kong
« Odpověď #7 kdy: 27. Září 2010 - 11:25 »
super článok ďakujem a DVD - BBC Wild China mám aj ja  :smile:

Offline slavomiros

 • LV 7/10
 • *
 • Příspěvků: 1 747
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 58
 • Pohlaví: Mužské
 • <3 Ah!-You!-Me! <3
  • Multiply.com
Re: Hong Kong
« Odpověď #8 kdy: 13. Leden 2012 - 19:58 »
Zaujimavy prispevok v Hlavnych spravach o rieseni zlozitej situacie s byvanim v Hong Kongu ;-)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5a-NFEi_D2k&feature=youtu.be&t=2s[/youtube]

***

Offline maddy1111

 • LV 11/10
 • *
 • Příspěvků: 11 028
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 273
 • Pohlaví: Mužské
 • i LOVE A-music
  • My Music Collection
  • E-mail
Re: Hong Kong
« Odpověď #9 kdy: 13. Leden 2012 - 20:07 »
tak ako hovoria na zaciatku, taketo typy hotelov funguju v Japonsku uz davno ... vacsinou sice v style "one-night" pre workoholikov a studentov, ale predsa  :wink:
som zvedavy kedy to dorazi k nam  :lol:  mne by aj celkom stacilo, hlavne ze je tam pripojenie na internet  :lol:

Huge JOEY YUNG fan !!! a Time For Asian Music / SKYPE: maddy1111sk
http://www.last.fm/user/maddy1111
https://mochina6.webnode.sk/

Offline ladyasiagirl

 • LV 0/10
 • *
 • Příspěvků: 19
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 2
Re: Hong Kong
« Odpověď #10 kdy: 13. Leden 2012 - 22:45 »
Zaujímalo by ma či sú zvukotesné  :lol:
* * * *

Offline slavomiros

 • LV 7/10
 • *
 • Příspěvků: 1 747
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 58
 • Pohlaví: Mužské
 • <3 Ah!-You!-Me! <3
  • Multiply.com
Re: Hong Kong
« Odpověď #11 kdy: 13. Leden 2012 - 22:54 »
"Kolko HK studentiek sa da narvat do jednej kapsuly"?

- Challenge accepted  :suki:

***

Offline Serapis

 • LV 10/10
 • *
 • Příspěvků: 5 176
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 169
 • Pohlaví: Mužské
Re: Hong Kong
« Odpověď #12 kdy: 13. Leden 2012 - 23:10 »
Zaujímalo by ma či sú zvukotesné  :lol:
Asi určitě ne. Viděl jsem různé obrázky z capsule hotelů v Japonsku, kde tě od chodbičky dělí jenom závěs.

Ale vypadá to jako takové celkem pohodové ubytování. Pokud se cestuje relativně na lehko, dalo by se se to využít i našincem, pokud by byl velký tlak na rozpočet. Režim mají tyhle capsule hotely prakticky stejný jako ty nejrůznější turistické (backpackers) ubytovny a jsou ještě o něco levnější.

Offline slavomiros

 • LV 7/10
 • *
 • Příspěvků: 1 747
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 58
 • Pohlaví: Mužské
 • <3 Ah!-You!-Me! <3
  • Multiply.com
Re:Hong Kong
« Odpověď #13 kdy: 27. Červenec 2012 - 20:47 »

Ve stinu Ciny - clanok z junoveho vydania casopisu National Geographic


***

Offline Small Soldier X

 • LV 10/10
 • *
 • Příspěvků: 7 246
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 63
 • Pohlaví: Mužské
 • oldstylelove.4fan.cz
  • ssx.wu.cz
  • E-mail
Re:Hong Kong
« Odpověď #14 kdy: 25. Září 2012 - 18:31 »
Ve stinu Ciny - clanok z junoveho vydania casopisu National Geographic
díky za něj