Autor Téma: Seoul  (Přečteno 3778 krát)

Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Seoul
« kdy: 20. Srpen 2008 - 20:40 »

Soul (서울) je hlavní a největší město Jižní Koreje. S více než dvaceti milióny lidí je Soul jedním z největších světových měst. Je to také svět druhá největší metropolitní oblast, která zahrnuje významné přístavní město Incheon a satelitní města v Gyeonggi-do, s téměř 23 milióny lidí. Téměř polovina lidí z Jižní Koreje, žije v Soulské metopolitní oblasti a téměř čtvrtina přímo v Soulu samotném, což je země politického, kulturního a ekonomického centra.
  Město se nachází v kotlině na Han River na severozápadě země. Severokorejská hranice leží asi 50km na sever.
Soul měl v minulosti několik jmen jako  Wirye-seong v Baekje-eře, Namgyeong v Goryeo-eře, Hanseong v Joseon-eře a naposled jako Hanyang. Jeho současný název pochází od korejského slova "hlavní město", který byl odvozen ze Seorabeol.
Soul vznikl někdy v roce 18 př.nl., kdy byl založen jako osada v Baekje.
Za doby Joseon dynastie získal základní kapitál na rozvoj. Za japonské kolonizace na začátku 20 století, bylo mnoho historických částí Soulu změněno. A během korejské války, bylo město téměř celé zničeno, ale díky agresivní hospodářské politice bylo během roku 1960 a 1970 rychle obnoveno. V roce 1990 byly některé historické budovy obnoveny včetně Gyeongbokgung, jednoho z královských paláců z Joseon dynastie.
 
   Soul má obecně vlhké kontinentální klima a to i přes skutečnost, že je země obklopena ze tří stran vodou. Léta jsou obvykle teplé a vlhké. Nejteplejším měsicem je srpen, kdy je 22-30°C . Nejchladnější tu bývá zima v lednu s průměrem -7 až 1°C a je mnohem sušší než léto , i když se sníh v Soulu drží v průměru 28 dní v roce.
Tradičním srdcem Soulu je staré město Joseon dynastie, které je nyní v centru oblasti, kde se nachází většina paláců, vládních úřadů,sídla firem, hotely a tradiční trhy. Tato oblast zabírá údolí Cheonggyecheon. Na sever od centra je hora Bukhan a na jihu je menší Namsan. Dál na jihu se nachází staré předměstí Yongsan-gu, Mapo-gu a Han River. Za řekou Han se nacházejí bohatší oblasti jako Gangnam-gu, Seocho-gu a okolní čtvrtě. Korejské světové obchodní centrum se nachází v Gangnam-gu, je to oblast, kde se konají mnohé výstavy a konference. Také tady najdete COEX Mall, velký krytý nákupní a zábavní komplex. Na Gangnam-gu navazuje Yeouido, velký ostrov, který je domovem Národního shromáždění, hlavních vysílacích studii a několika velkých kancelářských budov, stejně jako Korea Finance Building a největší světový Pentecostal kostel. Kousek vedle se nachází neobydlený ostrov Bamseom. Olympijský stadión, olympijský park a Lotte svět se nacházejí v Songpa-gu, na jižní straně řeky Han. Jížně od oblasti Gangnam jsou hory Namhan, Cheonggye a Gwanak.
Mezi hlavní moderní památky patří Korea Finance Building, N Seoul Tower a World Trade Center, dále se plánuje stavba několika dalších mrakodrapů včetně 580 metrů vysokého obchodního centra v Sangam Digital Media City  a 800 metrový Lotte World 2 v Jamsil, okres Songpa-gu a Gangdong-gu.
   Královské paláce s dynastie Joseon stále zůstávají v Soulu a hlavní palác Gyeongbokgung se navrací do původní podoby. Dnes v Soulu existuje 8 linek metra, které se rozkládají na více něž 250 kilometrech, 9 a 10 linka se plánují. Nejvíce historicky známá ulice v Soulu  je Jongro, což znamená "Bell street", na které najdete Bodingak-pavilon obsahující velký zvon. Zvon dříve zvonil ve 4 různých časech, ale teď se už ozývá jen o Silvestra a to zvoní 33x. Další významné ulice jsou pak Euljiro, Teheranno, Sejongno, Chungmuro, Yulgongno a Toegyero.
   Soul je rozdělen do 25 gu (okresy). Gu se liší počtem obyvatel a rozlohou. Songpa má nejvíce lidí, ale zase Seocho má největši rozlohu. Vláda každého gu zvládá mnoho funkcí. Každý gu je rozdělen na "dong"(městské části), některé mají jen pár dong, zatímco jiné, jako Jongno-gu májí velmi velký počet různých čtvrtí. Gu v Soulu mají celkem 522 dong, dongy jsou rozděleny do Tong a těch je 13,787, které se dělí do dalších 102,796 částí :D
   
    * Dobong District (도봉구; 道峰區)
    * Dongdaemun District (동대문구; 東大門區)
    * Dongjak District (동작구; 銅雀區)
    * Eunpyeong District (은평구; 恩平區)
    * Gangbuk District (강북구; 江北區)
    * Gangdong District (강동구; 江東區)
    * Gangnam District (강남구; 江南區)
    * Gangseo District (강서구; 江西區)
    * Geumcheon District (금천구; 衿川區)
    * Guro District (구로구; 九老區)
    * Gwanak District (관악구; 冠岳區)
    * Gwangjin District (광진구; 廣津區)
    * Jongno District (종로구; 鍾路區)

    * Jung District (중구; 中區)
    * Jungnang District (중랑구; 中浪區)
    * Mapo District (마포구; 麻浦區)
    * Nowon District (노원구; 蘆原區)
    * Seocho District (서초구; 瑞草區)
    * Seodaemun District (서대문구; 西大門區)
    * Seongbuk District (성북구; 城北區)
    * Seongdong District (성동구; 城東區)
    * Songpa District (송파구; 松坡區)
    * Yangcheon District (양천구; 陽川區)
    * Yeongdeungpo District (영등포구; 永登浦區)
    * Yongsan District (용산구; 龍山區)

  Téměř všichni obyvatelé Soulu jsou korejci s malými čínskými a japonskými menšinami. Populace města překonala na konci roku 2007  10,421,000 obyvatel a z toho 229,000 cizinců. Počet trestné činnosti v Soulu je velmi nízká a proto je považováno za jedno z nejbezpečnějších měst v Asii. V Soulu jsou dvě hlavní náboženství budhismus a křesťanství.
Jako ústředí pro některé ze světových korporací, jako je Samsung, LG a Hyundai se Soul stal významným obchodním uzlem v Asii. Soul, i když představuje 0,6 procenta plochy Jižní Koreje, tak přináší 21% HDP z celé země.
Řadí se na páte místo z hlediska počtu nadnárodních společností se sídlem tam. Mnoho mezinárodních bank má pobočky v Soulu, jako Citigroup, HSBC a Mizuho finanční skupina. Hlavní sídlo tam má i Korea Exchange bank.

 V Soulu se nachází mnoho nákupních center a trhů, největším je Dongdaemun trh, který je největší v Jížní Koreji. Myong-dong je nákupní a zábavní plochou v centru Soulu, která obsahuje jedny z nejlepších modních obchodů a butiků. Itaewon je další významné nákupní centrum ve městě, s butikami a obchody. V této oblasti se nacházejí obchody s kůží, obuví i krejčími, obchody se starožitnostmi, šperky a specializované obchody na korejskou historii a kaligrafii. Úzká ulice Insa-dong je také známa pro své starožitné obchody a umělecké galerie. Sinchon je zvláště oblíbené u mládeže, snad z důvodu blízkosti Soulské university. Yongsan Electronics je největší elektronický obchod celé Asie. Specializuje se na elektrické a elektronické zboží, kterého je Jižní Korea hlavním výrobcem a obsahuje přibližně 5000 obchodů ve 22 objektech.
Historické budovy a muzea

  # Changdeokgung (창덕궁; 昌德宮)
  # Changgyeonggung (창경궁; (昌慶宮)
  # Deoksugung (덕수궁; 德壽宮)
  # Gyeongbokgung (경복궁; 景福宮)
  # Gyeonghuigung (경희궁; 慶熙

    * National Museum of Korea(국립중앙박물관; 國立中央博物館)
    * National Folk Museum(국립민속박물관; 國立民俗博物館)
    * War Memorial(전쟁기념관; 戰爭紀念館)
    * Namhan sanseong(남한산성; 南漢山城)
    * Bukhan sanseong(북한산성; 北漢山城)
    * Namsan Park(남산공원; 南山公園)

Chrámy a kaple
    * Jongmyo(종묘; 宗廟)
    * Dongmyo (동묘; 東廟)
    * Munmyo (문묘; 文廟)
    * Jogyesa (조계사; 曹溪寺)
    * Hwagyesa (화계사; 華溪寺)
    * Bongeunsa (봉은사; 奉恩寺)

 Soul má 6 hlavních parků, včetně Soul Forest. Tyto oblasti jsou často vyhledávany lidmi k odpočinku o víkendu a běhen prázdnin. Kromě toho je Soul také domovem jednoho z největších zábavních parků na světě, Lotte World.

 Soul hostil v roce 1986 Asijské hry, v roce 1988 olympijské a paraolympijské hry. Také sloužil jako jedno z hostitelských měst FIFA World cup 2002. Taekwondo je korejským národním sportem a Soul je místo, kde Kukkiwon, známý také jako  Světová Federace Taekwondo (WTF), má hlavní sídlo. Město je domovem 3 baseballových týmů, Doosan Bears, LG Twins a Woori Heroes a dvou basketballových týmů, Soul Samsung Thunders a Soul SK Knights. Existuje také jeden profesionální fotbalový klub FC Soul, který hraje v K-league.
  Rozvoj dopravy v Soulu začal už za korejského císařství, kdy byla postavena první tramvajová kolej se Soulu do Icheonu. Soul byl prvním městem ve východní Asii, které mělo eletřinu, tramvaje, auta, vodu, telefón, telegraf a to všechno ve stejnou dobu . V Soulu je přes 3 milióny registrovaných vozidel a pravidelné dopravní zácpy.

K dispozici jsou dvě mezinárodní letiště, která slouží Soulu. Gimpo mezinárodní letiště a Incheon. Po otevření mezinárodního letiště Icheon v březnu 2001  na ostrově Yeongjong se důležitost letiště Gimpo změnila. Incheon nyní zodpovídá za téměř všechny mezinárodní lety a některé vnitrostátní, zatímco Gimpo slouží pouze pro vnitrostátní lety s vyjímkou letů do Tokya a Šanghaje. Incheon se spolu s letištěm v Hong Kongu a Singapuru stal velký přepravním centrem pro východní Asii. Incheon a Gimpo jsopu propojeny dálnicemi a na Gimpo jede i metro, železniční doprava mezi oběmi letišti bude brzy dokončena, jinak funguje autobusová kyvadlová doprava.
Autobusová doprava v Soulu je provozována městem. Soul má mnoho velkých městských a expresních autobusových terminálů. Těmito autobusy se dostanete do měst po celé Koreji.
Hlavní terminály jsou
 
    * Seoul Express Bus Terminal in Seocho-gu
    * Central City in Seocho-gu
    * Seoul Nambu Terminal, also in Seocho-gu
    * Dongseoul Bus Terminal in Gwangjin-gu
    * Sangbong Terminal in Jungnang-gu

Vláda hodlá ve městě snížit znečištění ovzduší a proto se chystá výměna všech 7000 autobusů na plynový pohon do roku 2010.
Soul má 8 linek metra a ty propojujou prakticky každý okres mezi sebou. S více jak 8 milióny cestujících denně, je jedním z nejrušnějších systémů metra na světě. Soul je propojen se všemi hlavními městy Koreje železniční tratí, provozuje také KTX bullet train :), které dosahujou rychlostí přes 300km/h,  takže cestování mezi městy je vhodná pro většinu turistů.


Hlavní vlakové stanice

    * Seoul Station, Jung-gu - Gyeongbu line (KTX/Saemaul/Mugunghwa-ho), Gyeongui line (Saemaul/Commuter)
    * Yongsan Station, Yongsan-gu - Honam line (KTX/Saemaul/Mugunghwa), Jeolla/Janghang lines (Saemaul/Mugunghwa)
    * Yeongdeungpo Station, Yeongdeungpo-gu - Gyeongbu/Honam/Janghang lines (Saemaul/Mugunghwa)
    * Cheongnyangni Station, Dongdaemun-gu - Gyeongchun/Jungang/Yeongdong/Taebaek lines (Mugunghwa)

Tak doufám, že se vám to líbí a že jste se něco dozvěděli.
Přidávám ještě odkazy na dvě velké galeria fotek Soulu
http://www.panoramio.com/user/108470/tags/Seoul(2007)
http://www.seoulsnapshots.com/
posted by kei :)
« Poslední změna: 05. Únor 2010 - 18:38 od Kei »

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline Nacchi

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 3 037
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 69
 • http://abenatsumi.unas.cz asketjp@yahoo.co.jp
  • Abe Natsumi & Asami ^_~
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #1 kdy: 20. Srpen 2008 - 20:42 »
jeee pendolino vyjelo z metra..... ze by meli uz nove cederomy?
♥ ♥ ♥ 私は 安倍 なつみ-さま 愛してる !!! ♥ ♥ ♥
☆ 私の 名前 スワタ チェコ ☆
☆ My country is Czech rep. (Europa) and like jpn zen, music, koen, ocha ☆

Offline Mimi^^

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 3 018
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 34
Re: Seoul
« Odpověď #2 kdy: 20. Srpen 2008 - 20:44 »
woov  :shock: dost huste info a pekne fotky k tomuu  :clapping:

Offline Nacchi

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 3 037
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 69
 • http://abenatsumi.unas.cz asketjp@yahoo.co.jp
  • Abe Natsumi & Asami ^_~
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #3 kdy: 20. Srpen 2008 - 23:00 »
to vis ze to je naslapane toto mestecko, praha se muze vycpat.

Nejak si podezrele zacinam vybavovat jeden pribeh Pitry jak byl v Korei a v jpn, slepa zavist.
♥ ♥ ♥ 私は 安倍 なつみ-さま 愛してる !!! ♥ ♥ ♥
☆ 私の 名前 スワタ チェコ ☆
☆ My country is Czech rep. (Europa) and like jpn zen, music, koen, ocha ☆

Offline Small Soldier X

 • LV 10/10
 • *
 • Příspěvků: 7 246
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 63
 • Pohlaví: Mužské
 • oldstylelove.4fan.cz
  • ssx.wu.cz
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #4 kdy: 20. Srpen 2008 - 23:27 »
Info pěkné, ale místy to nedává logiku díky nedokonalému překladu kde jsou často i nečesky přeházená slova nebo chybějící písmenka ^_^

:megalol: ale snaha se cení Kei :wink:
Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #5 kdy: 21. Srpen 2008 - 15:18 »
To by mně teda zajímalo ,kde to tu logiku nedává a kde mi chybějí ty písmenka  :roll:

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline Nacchi

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 3 037
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 69
 • http://abenatsumi.unas.cz asketjp@yahoo.co.jp
  • Abe Natsumi & Asami ^_~
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #6 kdy: 21. Srpen 2008 - 18:57 »
vsak neco musel napsat ne~ ?  :grin:
♥ ♥ ♥ 私は 安倍 なつみ-さま 愛してる !!! ♥ ♥ ♥
☆ 私の 名前 スワタ チェコ ☆
☆ My country is Czech rep. (Europa) and like jpn zen, music, koen, ocha ☆

Offline maddy1111

 • LV 11/10
 • *
 • Příspěvků: 11 028
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 273
 • Pohlaví: Mužské
 • i LOVE A-music
  • My Music Collection
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #7 kdy: 21. Srpen 2008 - 19:34 »
mne sa to paci!!  :grin:
moc pekne spracovane, zaujimave citanie... niekto si dal poriadnu snahu   :wink:
PS: mozno by som uvital viac fotiek  :wink:  ale na tie sa dokazem mrknut aj na nete


Huge JOEY YUNG fan !!! a Time For Asian Music / SKYPE: maddy1111sk
http://www.last.fm/user/maddy1111
https://mochina6.webnode.sk/

Offline Fani

 • LV 1/10
 • *
 • Příspěvků: 83
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 3
 • Pohlaví: Ženské
Re: Seoul
« Odpověď #8 kdy: 31. Leden 2010 - 15:36 »
si sa musela natrapit...dakujem...rťaz tam budem byvat :smile: aspon dufam :smile:

Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #9 kdy: 05. Únor 2010 - 18:41 »
si sa musela natrapit...dakujem...rťaz tam budem byvat :smile: aspon dufam :smile:


..musela.. ?    :grin:   a jestli se tam jednou budeš stěhovat, tak dej vědět  :grin:

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline Fani

 • LV 1/10
 • *
 • Příspěvků: 83
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 3
 • Pohlaví: Ženské
Re: Seoul
« Odpověď #10 kdy: 07. Únor 2010 - 20:41 »
ok suhlasim..preco chces ist so mnou? :grin:

Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #11 kdy: 07. Únor 2010 - 23:43 »
Mně je jedno s kým, hlavně tam  :roll:

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline Fani

 • LV 1/10
 • *
 • Příspěvků: 83
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 3
 • Pohlaví: Ženské
Re: Seoul
« Odpověď #12 kdy: 09. Únor 2010 - 16:27 »
tak dobre suhlasim dam ti vediet...ani mne sa tam nechce ist nejako samej  :smile:

Offline Small Soldier X

 • LV 10/10
 • *
 • Příspěvků: 7 246
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 63
 • Pohlaví: Mužské
 • oldstylelove.4fan.cz
  • ssx.wu.cz
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #13 kdy: 08. Červen 2010 - 13:44 »
Držíme partu ve 3 jasný? :D
Offline Fani

 • LV 1/10
 • *
 • Příspěvků: 83
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 3
 • Pohlaví: Ženské
Re: Seoul
« Odpověď #14 kdy: 14. Srpen 2010 - 17:16 »
jasne  :smile: len musim dokoncit skolu  :roll: teda spon tu strednu   :lol:

Offline Monyon

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 2
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 0
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #15 kdy: 27. Listopad 2010 - 11:02 »
juj moc pěkně zpracované :-) někdy bych se tam chtěla dostat :-)

Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #16 kdy: 27. Listopad 2010 - 13:15 »
A kdo ne  :grin:

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline OnlyTVXQ

 • LV 0/10
 • *
 • Příspěvků: 28
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 0
 • Pohlaví: Ženské
 • Always Keep The Faith
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #17 kdy: 22. Červen 2011 - 21:07 »

PRISAHÁM že by mi stačilo i TO letisko :megalol:
tá predstava koľko krát tamadial prechádzali TVXQ a ostatné moje lásky je až nechutné krásna  :heart:

Offline Serapis

 • LV 10/10
 • *
 • Příspěvků: 5 176
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 169
 • Pohlaví: Mužské
Re: Seoul
« Odpověď #18 kdy: 22. Červen 2011 - 21:45 »
Já už tři roky říkám, že za rok jedu do Tokya, Soulu, Taipeie, Hong Kongu nebo Pekingu (ne nutně v tomhle pořadí), ale furt do toho něco leze. Tak snad příští rok :lol:

Offline OnlyTVXQ

 • LV 0/10
 • *
 • Příspěvků: 28
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 0
 • Pohlaví: Ženské
 • Always Keep The Faith
  • E-mail
Re: Seoul
« Odpověď #19 kdy: 22. Červen 2011 - 21:55 »
Já už tři roky říkám, že za rok jedu do Tokya, Soulu, Taipeie, Hong Kongu nebo Pekingu (ne nutně v tomhle pořadí), ale furt do toho něco leze. Tak snad příští rok :lol:

Tak pojdeme spolu  :lol: