Autor Téma: Vietnamská hudba [Neprávem opomíjená a přehlížená - PROČ ?]  (Přečteno 10261 krát)

Offline Serapis

• LV 10/10
  • *
  • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 169
  • Pohlaví: Mužské
Re:Vietnamská hudba [Neprávem opomíjená a přehlížená - PROČ ?]
« Odpověď #75 kdy: 23. Září 2018 - 00:18 »
Takže.... nic z toho, co jsem sem dávál já jsi neviděl?

Offline maddy1111

• LV 11/10
  • *
  • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 273
  • i LOVE A-music
    • My Music Collection
« Odpověď #76 kdy: 23. Září 2018 - 12:41 »
Píšu tuhle reakci hrozně nerad, pač nerad komukoliv kazím radost ale říkám si, že bohužel to je můj názor, oči, uši... a už dlouho to cítím stejně... nemůžu si pomoct, ale VPop je pro mě "sooo weird"... nelíbí se mi jazyk, mluvený ještě snesu ale zpívaný mi přijde...

Síce chápem, že nie každému sa páči všetko/to isté, ale čo mi na tom príde zvláštne je, že niekto kto v podstate počúva a-music, tak práve k Vpopu ma takýto "odpor" :)
Nemyslím to nijako v zlom .. skôr tak, že chápem ak niekto kto je celý život zvyknutý počúvať US-pop alebo všeobecne anglicky spievané piesne dostane odrazu "do uší" VietPop alebo všeobecne akúkoľvek ázijskú hudbu, tak môže mať odmietavý postoj pretože tie jazyky sú natoľko špecifické a odlišné od toho čo človek počuje v Európe alebo US, že si vyžaduje chvíľu "zvyku" nato čo človek vlastne počuje :)
Sám si pamätám, že napríklad na hlas a japončinu Kody Kumi som si musel dlho zvykať, keď som ju počul spievať prvý krát. Rovnako ako keď som v tom čase počul Jolin Tsai a jej albume Castle a bol som stratený v tom čo vlastne počujem .. narozdiel od japončinu, som nevedel identifikovať nielenže jedno slovo, ale ani takmer žiadnu vyslovenú (resp. spievanú) slabiku, nebodaj zopakovať aspoň krátky úrivok toho čo som počul (samozrejme, teraz po 13 rokoch je situácia úplne iná a prakticky bez problémov idenfitikujem čo je vyslovené). Tým chcem len povedať, že pokiaľ by som niekomu "nepoškvrnenému" pustil VietPop, tak by som pochopil reakciu typu "wtf is this?!" :)

U teba ma iba trochu prekvapuje (opäť to ale nemyslím nijako v zlom, iba vysvetlujem situáciu  :wink:), že niekto kto je prakticky zvyknutý 13 rokov počúvať Jpop, Kpop, Mandopop a Cantopop(ktorý má napríklad k vietnamčine ako-tak blízko), tak mu VietPop príde "weird" a jazyk "nepočúvateľný" :)  takže to mi trochu hlava nebere, že prečo práve vietnamčina, keď kantončina, mandarínčina, kórejčina "weird" nie sú a nie sú zase ani tak odlišné od tej spievanej vietnamčiny :)

ale tak každý sme nejaký ;) mne napríklad príde spievaná vietnamčina "krajšia" ako napríklad kórejčina .. čím nechcem povedať, že proti kórejčine alebo Kpopu niečo mám, to rozhodne nie, mám tam množstvo obľúbencov, zatiaľ čo vo VietPope prakticky obľúbencov nemám žiadnych a počúvam ho iba sporadicky (napríklad teraz som sa k nemu znova dostal až po 4 rokoch na popud Serapa), páčia sa mi skôr iba piesne a pár alb, ale rozhodne by som ho neuprednostil pred Kpopom, tobôž Mando/Cantopopom alebo Jpopom

Huge JOEY YUNG fan !!! a Time For Asian Music / SKYPE: maddy1111sk
http://www.last.fm/user/maddy1111

Offline Small Soldier X

• LV 10/10
  • *
  • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 63
  • oldstylelove.4fan.cz
    • ssx.wu.cz
« Odpověď #77 kdy: 23. Září 2018 - 20:11 »
Takže.... nic z toho, co jsem sem dávál já jsi neviděl?
Abych řekl pravdu, všechna MV jsem minimálně proklikával, něco jsi dával na G+... a jako musím teda říct, že se mi trochu líbí ten hip-hop song, jak jsem ho na G+ označil, že mi připomíná Thajskou kulturu :wink: Už jsem si z něj pouštěl minimálně 2x podstatný kus.

Píšu tuhle reakci hrozně nerad, pač nerad komukoliv kazím radost ale říkám si, že bohužel to je můj názor, oči, uši... a už dlouho to cítím stejně... nemůžu si pomoct, ale VPop je pro mě "sooo weird"... nelíbí se mi jazyk, mluvený ještě snesu ale zpívaný mi přijde...
Síce chápem, že nie každému sa páči všetko/to isté, ale čo mi na tom príde zvláštne je, že niekto kto v podstate počúva a-music, tak práve k Vpopu ma takýto "odpor" :)
Nemyslím to nijako v zlom...
S tím JPopem a CPopem to mám naprosto stejně, minimálně rok a půl jsem si zvykal na japonštinu (taky jsem začínal Kodou! tehdy my no.1 :oops:), ale ta hudba mě u toho zvykání prostě udržela... (když už jme teda u toho, JPop jako takový mi zezačátku přišel taky "quite weird"... ne tolik jako VPop, ale byl to neuvěřitelný obrat o 180° oproti World music) dneska zjišťuju, že u japonštiny mě přijde spíš weird mluvené slovo, oni to tak strašne specificky vyslovujou až mě to někdy přijde vážně weird. No s korejštinou to bylo komické, že jsem ji tehdy v začátcích ani nepostřehl od japonštiny, když jsem poslouchal BoA, netušil jsem, že některá ta alba jsou korejská :lol: Čínština je ale od japonštiny a korejštiny obrovský rozdíl a jelikož jsem začínal mám dojem na cantopopu, který jsem nějak jakože překousl, tak na mandarinštinu jsem si pak musel hodně zvykat, přišla mi taková "hrubá" nenapadá mě jiné slovo :D Dneska naopak mám mandarínštinu raději než kantonštinu, zní mi líp, myslím že to bude zvykem, může za to nejspíš hodně i Jolin :smile:

U VPopu mám ten problém, že ten jazyk zpívaný prostě nějak nedávám, pro mě je to takové krkolomné, podivné a nedokážu si to užívat... a pak jak jsem se zmínil, Vietnamci mě přijdou vzhledově úplně odlišní od japonců, číňanů a korejců... samozřejmě mi můžete najít klidně 20 příkladů, kdy to nepoznám, ale třeba tady v těch všech videích (s výjimkou toho "hip-hop", tam spíš vypadaj ty kuci jako thajci v těch brýlích a ta holčina je docela kočka :grin:) i co jsem viděl to je většinou vidět... nedokážu se s tím ztotožnit, holky i kluci mě přijdou tak trochu jako mimozemťánci a navíc co se profesionality týče, pro mě to je propastný rozdíl, ale za tohle konkrétně nejspíš oni nemohou, známej mi říkal, že vietnamci velice často musej chodit hrát i do podřadnejch hospod, aby se nějak uživili nebo udrželi...

Nicméně jsem rád, že jste mě nevyhejtovali (especially maddy, dík, že mě tak šetříš, já to občas potřebuju tímhle stylem... :oops:), fakt jsem sem skoro ani nechtěl klikat, že tu budu za ignoranta, rasistu (to né snad zas, přeháním) a kazisvěta... děkuji za ohleduplnost, chtěl jsem to na jednu stranu nějak dát na vědomí, kde je mé místo ohledně VPopu ale aby to bylo komplet, musel jsem zajít do detailů... ale pořád mám na paměti to MVčko co jsem Vám sem chtěl nadhodit, co se mi docela líbilo ale dostal jsem se velmi hluboko v historii na YT a nenašel to... možná že jsem to měl spíš někde na disku. Určitě to nadhodím až to najdu... a pak mi řeknete, že to je uspávačka (Serap) páč to je samozřejmě balada :grin: Od takový "majinkatý" vietnamečky, která je docela i pohledná :cool:

Offline maddy1111

• LV 11/10
  • *
  • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 273
  • i LOVE A-music
    • My Music Collection
« Odpověď #78 kdy: 24. Září 2018 - 10:15 »
Citace
oni to tak strašne specificky vyslovujou až mě to někdy přijde vážně weird. No s korejštinou to bylo komické

no ono práveže .. from linguistic point of view ... je japončina jeden z najzrozumiteľnejších jazykov :) proste keď sa niečo vyslovuje wakame, tak sa to bude vyslovovať wakame a basta :) neprehĺtajú tak slabiky ako v angličtine, nemajú rhotic, non-rhotic výslovnosť "r", nemajú tóny ako číňania ktoré ti udávajú význam slova atď. atď. atď.
Samozrejme, japončina ako taká má mnoho svojich "problémov", to by bolo na dlhú debatu, ale ako taká je japončina celkom hravo zrozumiteľná čo sa týka zachytania všetkých vyslovených slabík :)

Citace
Nicméně jsem rád, že jste mě nevyhejtovali (especially maddy, dík, že mě tak šetříš, já to občas potřebuju tímhle stylem... :oops:), fakt jsem sem skoro ani nechtěl klikat, že tu budu za ignoranta, rasistu (to né snad zas, přeháním) a kazisvěta...

v pohode, prečo by som hejtil? :) veď každý má svoj názor .. teda v tomto prípade jazyk, ktorý mu ide lepšie do uší a ktorý nie :)
ja som sa iba zamýšľal nadtým prečo tomu tak u teba je, keď tu čínštinu (a obzvlášť kantočinu) zvládaš bez problémov a vietnamčina je prakticky "no-go" :) ale tak to asi nezistíme .. ja to mám tak nejako podobne s nemčinou, hovorená nemčina je ešte ako tak v pohode, ale spievaná nemčina je pre mňa doslovné utrpenie a aj keď uznávam, že tie nemecké songy nie sú všetky zlé (pochopiteľné), no jednoducho nedávam ten nemecký text, príde mi taký akýsi drsný .. a jednoducho, neviem to vysvetliť prečo práve nemčina, keď angličtina, francúzština, dokonca i holandčina nie tak vzdialená od nemčiny mi vôbec nevadia.

Huge JOEY YUNG fan !!! a Time For Asian Music / SKYPE: maddy1111sk
http://www.last.fm/user/maddy1111

Offline Serapis

• LV 10/10
  • *
« Odpověď #79 kdy: 24. Září 2018 - 23:47 »
No s tím, jestli se ti líbí jazyk nemá cenu argumetovat "de gustibus non est disputandum". I když za sebe musím říct, že osobně jsem se za ta léta naučil problémy s "weird" překonávat. Prostě pro středoevropana jsou všechny tyhle jazyky "weird". No co, nevadila mě ani zpívaná thajština nebo finština. A můžu říct, že obzvláště ta finština je fakt "weird" :lol:

Vietnamci jsou vzhledově odlišní od Japonců, Korejců a některých Číňanů. Ve východní Asii je celkem pěkně vidět změna vzhledu po severojižní ose a ta určitá podoba s Thajcema je nasnadě. Oni jsou de facto na stejné zeměpisné šířce. Stejně jako lidi z jižní Číny, obzvláště s předky v národnostních menšinách, kterých byla ta oblast původně plná, ne náplavy ze severu, jsou spíš podobní třeba těm Vietnamcům než Číňanům z Pekingu a okolí. Ale zase, to jak to na tebe působí je o preferencích.

Ta zmínka o hraní v podřadných hospodách mi připomněla některé story o českých hudebnících :lol:

Co se profesionality týká, nejsem si jist, co máš přesně na mysli, ale pokud myslíš řekněme produkční kvalitu, tam sakra hodně závisí na tom, kam se koukáš. Lidová tvorba dokáže být originální, ale ta lidovost je na ní dost vidět (ten rap). Na druhou stranu velké společnosti dokáží vyprodukovat klipy a hudbu naprosto na úrovni. Ty klipy není problém srovnávat s japonskýma nebo čínskýma. Jo, korejská MVs jsou tak trochu kategorie sama pro sebe a pokud jsi zmlsaný tím, tak to chápu :grin:

Hejtovat tě nebudu, jen mi to přišlo až komický, potom co jsem tady vyložit tolik videí :lol:

A ten klip koukej najít, já za chvíli jdu spát, nějaká uspávačka se bude hodit :megalol:

Offline Small Soldier X

• LV 10/10
  • *
  • oldstylelove.4fan.cz
    • ssx.wu.cz
« Odpověď #80 kdy: 25. Září 2018 - 19:35 »
... from linguistic point of view ... je japončina jeden z najzrozumiteľnejších jazykov :) proste keď sa niečo vyslovuje wakame, tak sa to bude vyslovovať wakame a basta :) neprehĺtajú tak slabiky...
No teď jsem se nějak zasekl na Kodě Kumi díky Spotify už tak 3 dny :angel: A včera jsem si zrovna říkal, že to není možný ale že jsem se zpívanou japonštinou už neuvěřitelně "familiar" (pokud se mi líbí hlas), zní mi to "přirozeně", rozeznávám slova nebo fráze (výslovnost), kdežto třeba korejština, když vidím jak to je napsané v titulcích a co říkaj ve skutečnosti v seriálu, stále ještě v dnešní době nad tím kroutím hlavou, ale to bych prostě nedal... hlavně ty jména, vždycky to zní úplně jinak než se to píše :smile: (nemluvě o tom, že pořád říkaj oppa místo jména nebo zkombinujou půlku jména s oppa, třeba Tae-Hwa, řeknou jen oppa nebo Tae-oppa... [dodnes pořádně nevím, jak to s tím je, pač to říkaj nejen holky přítelovi ale i ségra bratrovi] v japonštině to bude asi podobné, tam si vybavuju třeba senpai). S čínštinou nemám tolik zkušeností, ale z toho "mála" bych řekl, že tam je to ještě "složitější" s výslovností než u korejštiny.

Citace
v pohode, prečo by som hejtil? :) veď každý má svoj názor .. teda v tomto prípade jazyk, ktorý mu ide lepšie do uší a ktorý nie :)
ja som sa iba zamýšľal nadtým prečo tomu tak u teba je, keď tu čínštinu (a obzvlášť kantočinu) zvládaš bez problémov a vietnamčina je prakticky "no-go" :) ...
Nevím, docela jsem se potom cítil provinile, pač jsem si říkal, jestli takovýhle věci vůbec ventilovat, že když se mi prostě něco ne-tento, "mlč" a nevšímej si toho... ne že bych to vztahoval na běžný život takto, to zas né, ale hrozně nerad někomu kazím radost, pač si představuju, co by to vyvolalo ve mě... ale už bych měl bejt zvyklej, nedávno když jsem u kámoše pustil jen kousíček korejskýho songu, řekl mi na to ihned "ty v*le vypni to", né že by se mě to nějak extra dotklo, když už něco pustit, tak ať se to líbí oboum (zbylejch asi 5 lidí co tam vydrželo už bylo odpadlejch kolem tý třetí ráno na oslavě narozenin jeho přítelkyně :megalol:) ale mrzí mě spíš to, že já překousnu i tracky co se mě nelíběj a druzí prostě nezatnou zuby na chvilku... ale to je asi už jiná debata... i já bych v pohodě překousnul když by mi někdo pustil vietnamskej song (snad :grin:).

Němčina se mi taky dlouho nelíbila, dneska už mě to nějak strašný nepřijde... moje mamina se asi před 10ti lety dala na různý rakušáky a německý hudební pořady... možná že to bude tím :lol: Co nemusím je třeba polština, nerozumím skoro nic ale už to taky tolik neprožívám, moc se s ní nedostávám do styku.

Citace
ja som sa iba zamýšľal nadtým prečo tomu tak u teba je, keď tu čínštinu (a obzvlášť kantočinu) zvládaš bez problémov a vietnamčina je prakticky "no-go" :) ...
Možná je zakopanej pes jen v tom, že jsem prostě... weird :shock: ... :megalol: ... :roll:

No s tím, jestli se ti líbí jazyk nemá cenu argumetovat "de gustibus non est disputandum". I když za sebe musím říct, že osobně jsem se za ta léta naučil problémy s "weird" překonávat. Prostě pro středoevropana jsou všechny tyhle jazyky "weird". No co, nevadila mě ani zpívaná thajština nebo finština. A můžu říct, že obzvláště ta finština je fakt "weird" :lol:
No když si vybavím svoje teen-age roky do zhruba 20 let, měl jsem vlastně podobný odstup od jakýchkoliv asiatů, tehdy by mě weird přišli všichni, možná že ten jazyk (VN...) je prostě o zvyku + ty ostatní faktory, co jsem jmenoval. Je to ale smutné, že člověk kvůli tomu měl/má zkreslenej pohled na svět, především v tomto případě na hudbu... teď i díky Spotify zjišťuju, že třeba JPop se pro mě teď stal obrovskou pokladnicí na hudbu co jsem znal z dřívějška, zalajkoval jsem si jen ty oblíbené písně z daných alb (už nejsem jako dřív, že bych sjížděl alba celá, pokud už dobře vím, co mě čeká, na to už mi přijdě život krátkej poslouchat něco, co se mi nelíbí)... jak tak poslouchám ty starší písničky, zjišťuju, že už to je neodmyslitelná součást mě a mého hudebního vnímání za posledních 15+ let... prožívám to někdy svým způsobem podobně (popravdě zřejmě ještě více) jako jsem dřív prožíval písničky od Michaela Jacksona, Britney Spears apod. A přijde mi to hrozně fajn, protože toho kam "sáhnout" a kde zkoumat dál, je najednou mnohem víc... a Vietnam je prý hrozně hezká země, někde jsem to slyšel už snad z 2-3 zdrojů (no dobře, přestanu s tou "cenou útěchy" ^_^ ale jakože bych se tam i podíval, když by mě někdo zaplatil cestu, ubytko a letenku, hned bych balil kufry :grin:)

Vietnamci jsou vzhledově odlišní od Japonců, Korejců a některých Číňanů. Ve východní Asii je celkem pěkně vidět změna vzhledu po severojižní ose... Ale zase, to jak to na tebe působí je o preferencích.
Jo, pěkně napsáno ohledně těch os a spol. :smile:

Citace
Ta zmínka o hraní v podřadných hospodách mi připomněla některé story o českých hudebnících :lol:
Nezačínali tak Kabáti mám dojem? Jako já je nějak neto... ale vím, že nějaká z českých skupin se zmiňovala, že složili první texty v hospodě, jestli to nebyli Kryštof :grin:

Co se profesionality týká, nejsem si jist, co máš přesně na mysli, ale pokud myslíš řekněme produkční kvalitu, tam sakra hodně závisí na tom, kam se koukáš. Lidová tvorba dokáže být originální, ale ta lidovost je na ní dost vidět (ten rap). Na druhou stranu velké společnosti dokáží vyprodukovat klipy a hudbu naprosto na úrovni. Ty klipy není problém srovnávat s japonskýma nebo čínskýma. Jo, korejská MVs jsou tak trochu kategorie sama pro sebe a pokud jsi zmlsaný tím, tak to chápu :grin:
Jo je fakt, že dneska už to je zase někde jinde než před 5ti lety a taky, že se najdou věci, kde bych s vypnutým zvukem (:oops:) nemohl upřít profesionalitu třeba vizuálního zpracování MV, kamery, makeup... nicméně celkově to je jinde, řekl bych, že Vietnam je menší než Japonsko a Korea ale teď jsem se díval na populaci a vůbec ty rozdíly nejsou takové, samotná Jižní Korea má dokonce téměř poloviční populaci, čili to musí být snad lokalitou, historií a ekonomickou situací. Ale ty ostatní země (zejména JP, JK, Taiwan) mají jakýsi vlastní "ekosystém" který je do jisté míry stabilní tím, že by mohl fungovat sám o sobě lokálně a vydělat si nejen na sebe. HK nevím jak dnes, ale svého času se tam vydávaly 2-3 alba ročně a ještě se hrálo ve filmu, aby se danej interpret uživil, co se pamatuju.

Hejtovat tě nebudu, jen mi to přišlo až komický, potom co jsem tady vyložit tolik videí :lol:
Děkuji :mon11:

Citace
A ten klip koukej najít, já za chvíli jdu spát, nějaká uspávačka se bude hodit :megalol:
:evil: ... :megalol: Jsem trochu bezradnej jak to najít, možná prubnu disky jestli jsem to vážně neměl offline, fakt bych to chtěl najít i kvůli sobě... abych si na tom prověřil, jestli jsem vůči VN vážně tak zabedněnej :what:

PS: toho vytučnělého "viet" napříč textem si nevšímejte, chvílema mi to přišlo docela off-topic tak jsem tím jen chtěl dát najevo, že je diskuze stále o Vietnamu :lol: A vlastně je, jen je tam více srovnání s jinými asijskými tygry.

Offline Serapis

• LV 10/10
  • *
« Odpověď #81 kdy: 26. Září 2018 - 04:49 »
Počkej, to že někdo vydá 2-3 alba ročně a ještě u toho hraje ve filmech mě spíš přijde jako příznak docela slušné popularity, než toho, že by se musel ohánět, aby se uživil  :grin:

Jinak je fakt, že ve Vietnamu notoricky nejsou prachy. V-POP asi těžko zaplatí americké skladatele a francouzské návrháře, podobně jako to udělali Korejci, nicméně ti populární zpěváci a zpěvačky si nežijí špatně a hudební společnosti na tom nijak očividně nešetří. Nevím, možná před lety to bylo jiné, ale tu dobu jsem moc nezaznamenal.

Jinak mě napadla ještě jedna věc. Je možné, že k V-POPu jsem se prostě propracoval. Po tom, co jsem občas omrkl to co občas vypadne z kontinentálního C-POPu mi určitě vietnamská produkce nepřipadá až tak divná :lol:

Offline Small Soldier X

• LV 10/10
  • *
  • oldstylelove.4fan.cz
    • ssx.wu.cz
« Odpověď #82 kdy: 30. Září 2018 - 14:20 »
Počkej, to že někdo vydá 2-3 alba ročně a ještě u toho hraje ve filmech mě spíš přijde jako příznak docela slušné popularity, než toho, že by se musel ohánět, aby se uživil :grin:
Tuhle informaci usuzuju podle toho, co mi svého času psal Sysel o tom, jak to funguje v Hong Kongu. Že prý tamní interpreti mají co dělat, aby se uživili nebo něco na ten způsob, proto jsou tak produktivní, což je ale už docela stará informace a popravdě nevím, co je na tom pravdy. Myslím ale, že třeba pro Joey Yung a jiné větší hvězdy to neplatilo, nebo si zajistili "příjem" tím, že začali produkovat mandarínskou tvorbu.

Jinak mě napadla ještě jedna věc. Je možné, že k V-POPu jsem se prostě propracoval. Po tom, co jsem občas omrkl to co občas vypadne z kontinentálního C-POPu mi určitě vietnamská produkce nepřipadá až tak divná :lol:
Přiznej to, žena ti svěřila svůj dlouhý TOP playlist... až jsi pronikl do VPopu :grin: :wink: :wink: Kontinentální CPop jsem nikdy moc neslyšel i když je pravda, že většinou neřeším odkud je daný interpret (takže mi možná něčí příslušnost jen unikla) ale většinou to co jsem fakt poslouchal, bylo buť TW nebo HK, jinak jsem to rozlišoval spíš jen na mando/canto (HK). Jestli se pamatuju dobře, tak kontinentální byla Vicki Zhao Wei... a pro zajímavost, včera jsem ztjistil, že By2 jsou singapurky, ale to už bychom odbíhali od tématu :smile: