Autor Téma: Letom svetom alebo Vsade-bol, Vsetko-videl ;-)  (Přečteno 1100 krát)

Offline slavomiros

• LV 7/10
  • *
  • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 58
  • Pohlaví: Mužské
  • <3 Ah!-You!-Me! <3
    • Multiply.com
Letom svetom alebo Vsade-bol, Vsetko-videl ;-)
« kdy: 30. Březen 2011 - 13:42 »
Tuto by sa mohli (a snad sa aj budu) objavovat cestovatelske zaujimavosti nejako spojene s Aziou.

Na uvod sa podelim o clanok CK BUBO Travel o jednom sprievodcovi, ktory sa viac ako doma citi skor v Cine, nez na Slovensku ^_^

Citace
Pri prilezitosti styritisiceho fanusika BUBO Travel Agency na Facebooku sme pre Vas vymysleli uplnu novinku. Tyzdenne budete mat moznost ku svojej popoludnajsej kavicke v stredu, citat rozhovory so sprievodcami nasej cestovnej kancelarie, ludmi na ktorych casto stoji a pada Vasa dovolenka. 34 kolegov, kamaratov, cestovatelov ale hlavne najlepsich sprievodcov siroko daleko vyspovedame a odhalime ich tajomstva. Ludia ktori denne menia hotely, do prace nechodia elektrickou ale lietadlom, kazdy tyzden zaspavaju v inej krajine, tisicom z Vas ukazuju krasy roznych kutov sveta a staraju sa o Vas, ako by ste boli ich vlastni! :)
Odkial vietor fuka s Matom Navratilom

V uvodnom rozhovore sme si zobrali na musku legendu slovenskeho cestovania, najvacsieho slovenskeho fanusika New York Yankees a zaroven propagatora proroka Mohameda, sprievodcu numero uno, Mata Navratila.

Mato sa tazkym sprievodcovskym chlebikom zivi uz nejaky ten piatok, v prepocte tych piatkov bolo zhruba 400.

Stretnut ho mozete kdekolvek, od restauracie Konik, kde pravidelne travi obedy, cez Jemenske knajpy a Cinske vyvarovne, az po nobl New Yorkske kluby. Vsade tam je Mato vitany host a zvacsa so sebou zoberie desiatky klientov.

Tohto vynimocneho jedinca sme zastihli pri prvej a pravdepodobne aj poslednej jarnej kofolke. Mato totiz pozajtra odlieta do Indonezie a kedze bol doma az 2 tyzdne (toho casu mal totiz popijat sake a fandit tucnym sumistom v Japonsku), je dost mozne ze si Mata vychutname az na Vianoce.

Servus Mato, si prvym hostom v nasej novej rubrike "Odkial vietor fuka", sme stastni, ze hned na uvod sa nam podaril taky skalp a mozme vyspovedat takuto cestovatelku kapacitu. Prepac preto moju tremu. Uvodne predstavovacky vynechame, toho roku ti totiz preslo, ako sa hovori, rukami cca 3000 klientov. To cislo znie neuveritelne a to som este neratal nasich lokalnych partnerov, autobusarov, dievcence na recepcii a pod. Za svoju uspesnu karieru si toho pobehal vcelku dost (toto bolo velmi skromne povedane pretoze Mato bol takmer vsade), Mas fotky z Jemenu, salutoval si Kim Cong Ilovi v Pchjongjangu, niekolkokrat si sa okupal v Karibiku ci ochutnaval vinko v Juznej Amerike. Moja otazka je vsak zaludna, bol si nikedy na trhoch v Polsku? Na nakupoch v Györe? Pripadne nam takto z hlavy povedz kde si bol najdalej na vychode Slovenska a kolko maju Kosice obyvatelov?

Ehm, na polskych trhoch ani v Györe som este nebol... toto su sialene velke rezervy... Urcite by som vyuzil schopnosti z indickych trhov pri zjednavani, alebo ma polsky priekupnik prekvapi... Ale mam predstavu, ze ked raz budem velky a troska nevladny a budem cestovat po blizkej Europe trochu viac... V Kosiciach som ale BOL! Raz..dalej som nebol, nebol cas tam dalej dojst, vzdy pride daka zaujimava letenka do email boxu a vtedy sa musis co najrychlejsie vydat spat do Viedne
Sprievodca denne meni hotely, jasne ma to nieco do seba, kazdy den cisty uterak, vonave mydielko, nacechrany vankus ale na druhej strane malokedy si to mas cas vychutnat. Vseobecne je zname ze sprievodcovia casom zabudaju cisla izieb na ktorych byvaju kedze sa menia 5 krat do tyzdna a vacsinou su minimalne stvor miestne. Ma taky kvalitny sprievodca ako ty nato nejaku "fintu"? A ktory hotel z tych stovak ktore si vyskusal nechal v tebe nezabudnutelne dojmy?

Zacnem od konca a myslim Miso, ze vies odpoved, pre mna nezabudnutelny hotel je Clarion v New Yorku, nie je to ziaden hotel, ktory by nosil 5 hviezd, nema vyhlad smerom na mrakodrapy, ale ked niekde stravis takmer 4 mesiace, musis si ho nutne zamilovat... Mal som rad ked ma recepcny pozdravil uz po neviemkolkykrat Hello, ked sa uz poznas aj s upratovackami, kucharom... Uz vies ake budu ranajky... Alebo poznas blizke potraviny, kde robia skveleho lososa, pamatas si Miso ako sme si dali nejednu fazulovu polievku a servirovala nam ju sympaticka slecna z Dominikanskej republiky? (Velky smiech)

Dalsi hotel ktory milujem je Zilong v Pekingu medzi hutongami so skvelou secuanskou kuchynou...

A to zabudanie? Len si predstav ze takmer kazdy druhy den mas iny hotel, inu izbu a tie cisla izieb...Preto vzdy klientom oznamim kde spim a ked zabudnem spytam sa nahodne prechadzajuceho klienta recepciou... Hanbim sa spytat na recepcii...Len si predstav tie prekvapene pohlady "Pane vy neviete kde byvate?"

Jedna vec su hotely druha je doprava. Lietadlo vyuzivame miesto MHD, vacsina z nas sprievodcov si don chodi oddychnut a zrelaxovat, casto krat zaspime este pred vzlietnutim a budime sa v cielovej destinacii. Ludia to nechapu ale my lietanie milujeme. Dobre sa napapkat, pozriet si nove filmy alebo len tak sledovat oblaciky, to je snom kazdeho spievodcu po tyzdni na nohach. O Matovi sa vie ze ma vychytane vsetky letecke spolocnosti a je uspesny lovec mil, v penazenke nosi 2 platinove karty star alliance a  Sky Team (poznamka redaktora: Bodaj by boli platinove aj tie kreditne :)) Prezrad citatelom, ktora letecka spolocnost ponuka na palube najvacsie dobroty, a ktora ma na palube najkrajsie letusky? Aky najvtipnejsi prihovor pilota si zazil?

Nedam dopustit na Turkish Airlines, ten je lepsi a lepsi...Milujem ich kolaciky, Air France ma skvele vinko a Indovia skvelu bezlepkovu dietu, ktoru mi Tomas Husek objednal len tak.. Neviem co som mu spravil. A najkrajsie letusky? Kingfisher - indicka sukromna letecka spolocnost. Najvtipnejsi prihovor bol, mame vypadky motora ale doletime co raz pri lete do New Yorku z Zurichu nam pilot oznamil nad Kanadou, ze musime letiet spat do Zurichu...
Oblubena sportova distiplina na letisku je rozzurit sa na Check-in e, ako casto takto sportujes?

Neustale, netreba sa rozculit prilis, len casto sa stava ze ti povedia ze Slovensko potrebuje viza do EU, pokusas sa nadviazat rozhovor so slecnou na prepazke len aby si nevsimla tazke kufre, zartujes a vymyslas si temy, na hraniciach sa pokusam vtipkovat s colnikmi i ked s tymi indickymi to nejde, su smrtelne vazni a vzdy chu baksis za hocijaku odpoved, cinski povedia NEROZUMIEM, najlepsi colnici su americki. Kde by sa ti stalo ze by ta colnik skusal z dejin slovenska? A ked som sa ho spytal ci ma povod, povedal ze nie len sa o to zaujima...
Mato niekolkokrat som mal tu jedinecnu sancu vidiet ta nervozneho cakat na novoprilietajucich klientov, pot na cele, plny ocakavania si stal hadam aj 3 hodiny s BUBO znackou a cakal a cakal a cakal, co ti prebieha v takych chvilach hlavou?

Vtedy som najnervoznejsi clovek na svete, lebo neviem, kto pride, aky bude zajazd, premietam si cely zajazd a pijem nejednu kavu. A mam mrtve a necitlive ruky ako mam BUBO tabulku hore

Den sprievodcu ma casto 25 hodin a ked odratame 3 na spanok tak to vychadza ze 22 z nich odsprevadzas v plnom nasadeni, o tebe je zname ze ludom by si najradsej vecer cital rozpravky pred spanim, pre ich pohodlie a totalny relax spravis maximum. Ktora rozpravka bola tvoja najoblubenejsia v detstve a ak by si nesprevadzal a mal trochu volneho casu, ktora rozpravkova postavicka by si chcel byt?

Najoblubenejsie su pre mna ceske rozpravky, ale nie som cesky nacionalista... (Po tejto vete sa kancelaria vala v smiechu asi..) Vyrastal som na Mach a Sebestova, Rakosnicek, Maxipes Fik ale TOP rozpravka KRTECEK. Vedel si ze je velmi popularna aj v Cine? Dokonca sme si kupili DVD krtecka v cisnkom obchode a boli predabovane pazvuky krtecka ako Juuuu, heleeeee.
Castokrat rano vstavas o stvrtej, ranne prelety su na dennom poriadku a vecer si chodis lahnut neraz po polnoci, aj s jednym pivkom v sebe (Mato je milovnik praveho ceskeho lezaku) ludi treba bavit aj v noci. Na oddych ostavaju naozaj minuty. Ktoru chvilku oddychu pocas narocneho dna mas najradsej? ja osobne oblubujem obedne prestavky, vtedy sa rad schovam za nejaky mur a len tak pozeram ako bager na tvrdu hlinu.

Po oficialnom programe, ked vsetko dobre skoncilo a hlavne vecer ked liham do postele a otvorim si knihu..Prave v mojom batozku najtazsou castou su knihy, teraz som mal v Mexiku pocas 2 mesiacov 7 knih... Boha boli tazke. Alebo ist do kina.

V Cine si ako doma, dokonca som pocul ze ked ti po 3 mesiacoch v NY bolo smutno, miesto toho aby si zavolal domov isiel si sa vyplakat na lavicku do cinskej stvrte. Doma ta mama zdravi "Nihao" a vraj jedavas bryndzove halusky cinskymi palickami. Je na tom nieco pravdy? Okrem toho koluje legenda o tom ze si studoval v Cine historiu. Ako vyzera taka prava cinska univerzita? A ktora bola tvoja oblubena kniha v cinskej univerzitnej kniznici? (Mato precita rychlejsie ako CISLO 5 )

Ked pridem z Azie musi byt rizoto, ryza nasa kazdodenna... Ak nemam ryzu tri dni, zacina u mna triaska, nervozita...
Objasni prosim aj tu univerzitu.

Na univerzite som stravil nejednu chvilu, hlavne na internatoch, kde sa stretol vtedajsi zapadny svet v Pekingu...Bolo to v roku pana 2003 a musim povedat ze to patrilo medzi najstastnejsie obdobia v mojom zivote, okrem tvrdeho studia sme spoznavali zacinajucu undergroundovu scenu v Cine, doteraz je klub Propaganda vyhlaseny za jednu z najlepsich diskotek. Videl som Cinu este tu staru a bol som svedkom ako sa to vsetko menilo, naucilo ma to inak vnimat Cinu, kulturu atd.
Na zaver nas zaujima, co robis ked nerobis, resp. ked mas dovolenku a si doma v papuciach pri telke. Je to tema aktualna pretoze doma si viac nez dost, cca 6 tyzdnov do roka.

Planujem kam vyrazim:) Prve dni precitam casopisy, noviny, naberam kila, na treti den zapnem pocitac a hladam letenky hocikam a na stvrty den odlietam....

Tu je vyber malickosti ktore Martinovi Navratilovi, hostovi festivalu CAMERA Slovakia, legende CK BUBO, dlhe roky sprievodcovskej jednotke a nadsenemu fanusikovi ceskeho hokejoveho timu, chybaju po par dnoch dovolenky na Slovensku:

Dufam ze Cesi vyhraju MS v hokeji:)

Ked sa zobudite a neviete kde ste, vyznie to velmi komicky, ale ked netusite kde sa nachadzate, nastavaju patalie. Castokrat sa to stava v noci, tak idete k oknu a pozerate na znacky aut a pripadate si ako Hercule Poirot.

Mokre obrusky na palube Quatar Airways

Vymyslanie nahradnehoprogramu, ked zacne prsat, vybuchne sopka, lietadlo meska, vznikne dorpavna zapcha, alebo sa pokazi autobus.
    Vona leteckeho benzinu, kerozin... Ked som doma viac ako tyzden, som nervozny... pridem na letisko, zanucham a som stastny...

Mato dakujeme za rozhovor, a zelame ti vela nazbieranych mil, usmiatych cinskych soferov autobusu a samozrejme i na tento rok 3000 nadsenych klientov.

Nevsedne otazky Matovi kladol Michal Mühl

Offline tom46

• LV 6/10
  • *
  • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 32
  • Pohlaví: Mužské
  • 대한민국 화이팅!
Re: Letom svetom alebo Vsade-bol, Vsetko-videl ;-)
« Odpověď #1 kdy: 31. Březen 2011 - 21:57 »
fajnový článok...škoda, že ja som mimo EU nebol....ale nikdy nehovor nikdy...raz to príde...  :wink: