Autor Téma: 8BB76E1  (Přečteno 15521 krát)

Offline 8BB76E2

• LV 0/10
  • *
  • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 1
Re:8BB76E1
« Odpověď #225 kdy: 12. Listopad 2018 - 02:17 »
Nicmene pokud budes chtit pracovat s body a tvorit na nich nejakou grafiku dle vlastnich predstav, programovani se nevyhnes :) Z dnesniho pohledu bych rekl, ze to neni slozite ale byvaly doby, kdy jsem na tom byl podstatne hur a proste to chtelo jen cas :D
tak já a oled, to je ještě hodně hodně daleko.. ^_^ zatím budu rád, pokud nějak zprovozním ty hodinky.. ale tím si taky nejsem jistý, jestli to vůbec zvládnu, protože když to tam hodilo chyby i v těch stažených knihovnách, tak nevím...

Od te doby co jsem si vcera po asi 2 mesicich zase zageekoval s Arduino (tentokrat Nano, ktere bylo pro dany "mini-projekt" ekonomicky vyhodne a konfiguraci HW nadstandartni...) me napadly dalsi moznosti realizace i jejich moznych uskali :D (fotorezistor ktery detekuje zmenu odporu pri zakryti projizdejicim mickem, nebo jednoduse prejeti pres nejaky jednoduchy spinac... detektor gest, barev, priblizeni, vibraci... nebo kombinaci 2 a vice...) V zivote jsem ping -pong nehraval a nechystam se ale bavi me timhle stylem objevovat fce hw a realizovat reseni... autori Arduiní knizky to tusim nazivali "thinkering" :)
jj, možností je hodně.. ten laser mi připadá jako zbytečně "luxusní" řešení. v práci jsme měli na všechno tyhle optické závory: http://jsp.cz/cz/sortiment/rozsireny_sortiment/vyrobci/sick/reflexni-opticka-zavora-sick-wl34-r230.html
celkem spolehlivá věc i na relativně velkou vzdálenost.

Offline Small Soldier X

• LV 10/10
  • *
  • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 63
  • Pohlaví: Mužské
  • oldstylelove.4fan.cz
    • ssx.wu.cz
« Odpověď #226 kdy: 09. Prosinec 2018 - 18:54 »
Jak jsi pokročil? Knihovny by měly fungovat bez problemu, pokud pouzivas nejakou proverenou + kompatibilni verzi IDE (programu), pripadne zkus vyhledat prislusnou knihovnu primo pres vyhledavac knihoven v IDE nebo sem postni vystup, mozna budu schopen poradit ale spis si myslim, ze bude problem v tom kde a jak to mas nainstalovane, problem s pameti, USB porty, zastaralym SW nebo rozdilny HW (nektere moduly maji mnoho verzi i kdyz vypadaji stejne) pripadne je nekdy nutne upravit zdrojovy kod pouzite knihovny (napriklad u OLED displeju pro rozliseni, ale to by nemelo hodit primo chybu).

Kolega se rozhodl nakonec pouzit ten laser a ono to je pomerne levne reseni, Arduino Nano klon stoji cca 45,- laser kolem 15,- a prijimac laseru kolem 30,- jedine co me zarazilo ze pri pouziti udavaneho napajeni 5V byl paprsek mnohem silnejsi nez jsme byli zvykli u laseru co tu kdysi prodavali vietnamci na kazdem rohu a na zakladce s tim kazdej tehdy blbnul :D Zkousel jsem s tim svitit z balkona a za tmy to udelalo pomerne vyraznou tecku na domech a dosvitilo to i na nedaleky lesik :D

Na ty zavory jsem koukal asi pred 2 tydny, zajimave ale cenove to je nekde trochu jinde ;D

Offline 8BB76E2

• LV 0/10
  • *
« Odpověď #227 kdy: 11. Prosinec 2018 - 16:48 »
Jak jsi pokročil?
Už jsem asi ve stavu, kdy začnu přemýšlet, jakým způsobem dám dohromady prototyp. Mám to postavené na breadboardu, a poslední asi dva týdny jsem se snažil co možná nejvíce snížit spotřebu v režimu spánku. Takže postupně jsem došel ke knihovně LowPower od RocketScream, pak jsem v podstatě stejného výsledku dosáhl přímo nastavováním bitů v registrech. Tím jsem se dostal na cca 130 uA. No a dnes se mi povedlo vypnout i2c, takže jsem v režimu spánku na 20 uA. takže teď je asi dobrá chvíle vzít samotný atmega328, ds3231, dát to na nějaký kousek tišťáku, a koknout, co to bude dělat...

..jedine co me zarazilo ze pri pouziti udavaneho napajeni 5V byl paprsek mnohem silnejsi nez jsme byli zvykli u laseru co tu kdysi prodavali vietnamci na kazdem rohu a na zakladce s tim kazdej tehdy blbnul :D
Tak od doby, co jsme s tím na základce blbli, už pár let uplynulo, a technologie pokročila.. asi víc, než by člověk čekal.. ^_^

Offline Small Soldier X

• LV 10/10
  • *
  • oldstylelove.4fan.cz
    • ssx.wu.cz
« Odpověď #228 kdy: 11. Prosinec 2018 - 18:05 »
Super. Jj, u bateriemi napajeneho projektu je vzdycky vhodne snizit spotrebu na minimum, vypnout vse co se aktualne nepouziva, pripadne u bezdratove technologie pouzit nejaky nizkoenergeticky prenos pokud se synchronizuje jen male mnozstvi dat nebl snizit frekvenci a take vyhnout se aktivnimu cekani (opakovanemu cteni dat v loopu namisto pouziti spanku a probuzeni jen v ocekavanou dobu signalem atp.). Nechces se pochlubit?

Treba ja svoje digitalni hodiny pouzivam naprosto neefektivne a zbytecne ctu data z RTC pri kazde prilezitosti, kdy je volne MCU, coz neni dobre reseni, ale jelikoz je mam pripojene pres USB k TV a tim se spinaji jen po pusteni TV, neni pro me spotrebovana energie nijak kriticka a dal jsem to neresil uz i kvuli tomu, ze me nezbyva zadna pamet na pridani funcionalit (musel bych zasahovat do kodu knihoven a zjistit, ktere moduly nejsou v programu vyuzity a jak je odstranit abych neporusil zavislosti)... u jineho jeste rozsahlejsiho projektu ("Dig Deeper" na ovladani Minecraftu, ktery vypada jako miniaturni pocitac z roku xy, asi jsem ho tu neukazoval ;D) uz mi uplne dosla pamet a prestaly se zobrazovat nektere graficke vystupy na OLED ^_^ Tam bych musel uzit nejake micro graficke knihovny nebo opet projit asi 4 rozsahle pripojene knihovny a stravit mozna spoustu casu promazavanim funkci, coz na to ze me MC chytlo vzdycky jednou za 2 roky na 3 mesice... :) Je to hezka hracicka "Arduino compatibles" ale ted uz na to nejak neni cas a zabijet s tim vikendy se mi uplne nechce ^_^

Offline 8BB76E2

• LV 0/10
  • *
« Odpověď #229 kdy: 12. Prosinec 2018 - 09:34 »
Super. Jj, u bateriemi napajeneho projektu je vzdycky vhodne snizit spotrebu na minimum, vypnout vse co se aktualne nepouziva, pripadne u bezdratove technologie pouzit nejaky nizkoenergeticky prenos pokud se synchronizuje jen male mnozstvi dat nebl snizit frekvenci a take vyhnout se aktivnimu cekani (opakovanemu cteni dat v loopu namisto pouziti spanku a probuzeni jen v ocekavanou dobu signalem atp.). Nechces se pochlubit?
tím režimem spánku? to je totiž to jediné, co jsem tam upravoval. ^_^ samotný kód na hodiny jsem nepsal já, a moc se v tom ani nevyznám.. je to i o to složitější, protože je to v pěti souborech - knihovna na ten ds3231 a pak na samotné hodiny.. a taky tam jsou asi funkce, které nevyužiju.. navíc to původně bylo asi pro obyčejný lcd..

Offline Small Soldier X

• LV 10/10
  • *
  • oldstylelove.4fan.cz
    • ssx.wu.cz
« Odpověď #230 kdy: 12. Prosinec 2018 - 13:18 »
Ach tak, cili jeste nemas funkcni prototyp, teprve se ho chystas naprogramovat a postavit? ^_^;

Doporucuju knizku (pdf) "Getting started with Arduino" (nebo tak nejak se to jmenje) je kratoucka a pokud tapes jeste v zakladech tak by ses tam mel docist nejake principy psani programů v Arduino IDE, tusim ze byla uz minimalne treti edice a psali to tusim autori Arduina. Nicmene se tam nedoctes o modifikaci knihoven, pac ty byvaji psane v C nebo C++ a to by bylo pomerne narocne studium docela na dlouho :D

Offline 8BB76E2

• LV 0/10
  • *
« Odpověď #231 kdy: 12. Prosinec 2018 - 23:52 »
Ach tak, cili jeste nemas funkcni prototyp, teprve se ho chystas naprogramovat a postavit? ^_^;
jen na breadboardu..

teď tedy zkusím navrhnout plošný spoj, a nechám to udělat na nějakém tom čínkém webu.. to mi taky asi chvíli zabere, protože zatím jsem všechno kreslil na papíře, a dělal ručně, takže s těmito programy nemám zkušenosti..

Offline 8BB76E2

• LV 0/10
  • *
« Odpověď #232 kdy: 01. Leden 2019 - 09:14 »
tak jsem postahoval nějaké programy na návrh pcb.. eagle a kicad se mi nepodařilo ani spustit, pak nějaké další jsem asi nepochopil.. nakonec jsem tedy zvolil online službu - easyeda.com - poměrně intuitivní rozhranní, a na co jsem nepřišel, to jsem snadno vygooglil.

takže předběžná verze vypadá takto:

https://imgur.com/a/NvusRlC

ještě to chce doladit, ale už jen detaily..