Autor Téma: Busan (Pusan)  (Přečteno 6060 krát)

Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Busan (Pusan)
« kdy: 05. Červen 2010 - 18:15 »
                                                                     Busan(Pusan)

Metropolitní město Pusan je druhá největší metropole v Jižní Koreji, s rozlohou 763km²  a počtem obyvatel přesahujícím 3,6 milionu je druhé největší město v Koreji.
Je to největší přístavní město v Jižní Koreji a páté největší na světě. Pusan leží na Jihovýchodním výběžku Korejského poloostrova, přibližně 420 km od hlavního města Soul.
Ze severu ho obklopují pohoří, z jihu Japonské moře. Městem protékají dvě řeky, Nakdong-gang a Sujong-gang. Pusan byl v roce 2002 hosritelským městem Asijských her a  APEC 2005.
Byl také jedním z hostitelských měst Mistrovství světa ve fotbale 2002. Dne 14. listopadu 2005 město officiálně oznámilo svou kandidatůru na pořádání letních olympijských her 2020.

Trochu historie:

  Geochilsan-guk existoval v druhém, třetím a čtvrtém století jako velitelství Jinhan. To bylo zabráno Silla(jedno z Tří království Koreje) a přejmenováno na Geochilsan-gun.
Slovo Geochilsan znamená drsná hora, pravděpodobně se odkazuje na Hwangnyeongsan  nacházející se v centru města. V roce 757, byl Geochilsan-gun přejmenován na Dongnae a je tak nazýván dodnes.
   Od počátku 15tého století, určila Korejská vláda Pusan, jako obchodní přístav s Japonskem a umožnila    jeho osídlení. Ostatní Japonské osady v Ulsanu a Jinhae se později významně zmenšily, ale osídlení Pusanu, tehdy zvaném Waegwan, přetrvalo až do Japonské invaze do Koree v roce 1592. Po válce byly diplomatické vztahy s novým šogunátem v Japonsku ustanoveny v roce 1607 a Pusan Waegwan dostal povolení k rekonstrukci. Japonská osada byla později přemístěna do Choryangu, kde přetrvala v existenci až dokud nebyla Korea vystavena moderní diplomacii v roce 1876. V roce 1876 se Pusan stal prvním mezinárodním přístavem v Koreji.
   Během Japonské nadvlády se Pusan vyvinul do ústředního přístavu pro obchod s Japonskem. Pusan byl jediným městem v Koreji, které zavedlo parní tramvaje, ještě před jejich elektrifikací v roce 1942. Pusan byl jedním ze dvou měst v Jižní Koreji, které nebylo obsazeno severokorejskou armádou, během prvních tří měsíců Korejské války a v důsledku toho se během této války spolu s Daegu stalo uprchlickým táborem pro Korejce. Pusan byla jedna z mála oblastí, která zůstala pod kontrolou Jižní Koree během války a po určitou dobu sloužila jako dočasné hlavní město Korejské Republiky. Jednotky Spojených Národů vytvořily v léta a na podzim 1950 obranný preimetr, známý jako Pusanský Perimetr, kolem města.
Od té doby, stejně jako Soul, se město stalo metropolitní samosprávou a vybudovalo si silný městský charakter.

   Město leží v mírném podnebním pásu kontinetálního rázu, které je typické pro monzunové oblasti a charakteristické výrazným rozdílem mezi teplotami v létě a v zimě. Průměrná roční teplota je 13,7°C a průměrný roční počet srážek je 1 383 milimetrů. Během konce léta v měsících srpen a září, které jsou hodně teplé a vlhké, mohou vznikat tajfuny. Den 15. září 1959, Super Tajfun Sarah projel kolem pobřeží města a způsobil katatrofální škody. Neobvykle silná bouře byla i 12. září 2003, Tajfun Maemi, která rovněž způsobila škody na lodích a budovách a vyústila ve více než 48 úmrtí.
Během zimy zde sněží v průměru jen 6 dní v roce.

Dnes je Busan rozdělen do 15 gu (okresy) a 1 gun (kraj).
Buk-gu (북구; 北區)
Busanjin-gu (부산진구; 釜山鎭區)
Dong-gu (동구; 東區)
Dongnae-gu (동래구; 東萊區)
Gangseo-gu (강서구; 江西區)
Geumjeong-gu (금정구; 金井區)
Haeundae-gu (해운대구; 海雲臺區)
Jung-gu (중구; 中區)
Nam-gu (남구; 南區)
Saha-gu (사하구; 沙下區)
Sasang-gu (사상구; 沙上區)
Seo-gu (서구; 西區)
Suyeong-gu (수영구; 水營區)
Yeongdo-gu (영도구; 影島區)
Yeonje-gu (연제구; 蓮堤區)
Gijang-gun (기장군; 機張郡)

  Pusan je pátým, nejvytíženějším přístavem na světě a patří mezi největší aspekty místní ekonomiky. Od roku 1978 otevřel 3 kontejnerové přístavy, Jaseungdae, Shinsundae a Gamman. Dokáže přepravit až 13,2 milionu TEU (kontejnerová doprava) ročně.

Rovněž se tam provozuje velká trajektová doprava. Mezinárodní trajektový terminál jezdí do japonských přístavů, jako jsou  Izuhara a Hitakatsu na ostrově Tsushima, ale také do měst Shimonoseki, Fukuoka a Osaka.
Společnosti:
   
PanStar              - Pusan-Osaka
Dae-Expres         - Pusan - Hitakatsu   1h 40min
                        - Pusan – Isuhara      2h 40min   
Pukwan Ferry       - Pusan - Shimonoseki
Camellia Line        - Pusan – Fukuoka v noci za 7h 30min a odpoledne za 5h 30min
Také jsou tu dvě letky vysokorychlostních lodí od společnosti Mirajet, které vás do Fukuoky dostanou za 2h 55min.

   V Pusanu jsou dva hlavní autobusové terminály: Nopodong a Seobu a celkemje ve městě 134 tras městských autobusů.

 Je tu mnoho železničních tratí, ale nejdůležitější je Gyeongbu Line, které spojuje Pusan s jinými velkýmy městy jako Soul, Daejengu a Daegu. S vlaky typu KTX se do 420km vzdáleného Soulu dostanete za 150 minut.
Pusanské metro obsahuje 3 linky, 4tá by měla být dostavěna v prosinci 2010.

V Gangseo-gu se nachází mezinárodní letiště Gimhae, které bylo otevřeno v roce 1976.
V současnosti se dokončuje nový terminál. Letiště provozuje vnitrostátní lety a mezinárodní lety pouze do vybraných asijských cílů.
Vyjímku tvoří spoj s Evropou, let na trase Pusan- Mnichov společnosti Lufthansa. Z pusanu létají i dvě největší korejské společnosti Korean Air a Asiana Airlines.

   Komerční prostory jsou rozptýleny poblíž frekventovaných křižovatek a přilehlých universitních kampusů. K dispozici jsou zde také 4 významné nákupní oblasti: Seomyeon, Gwangbok-dong, Pusan Dae Hakap v jangjeon-dong a Haeundae. Seomyeon je křižovatkou Pusanu, zdejší stanice metra patří k nejrušnějším ve městě.
Nachází se zde také ústředí korejských a mezinárodních bank. Je uznáván jako nástupce nákupní a zábavní čvrti. Přímo v sousedství je tržiště Bujeon, které je největším tradičním tehem ve městě. Gwangbok-dong a Jungang-dong jsou dvě nejstarší a největší obchodní čvrti. Některé z restaurací v tomto okrese jsou slavné díky svým rodinným receptům, kletré se předávají s generace na generaci. Tržiště Jagalchi (je v blízkosti přístavu) je úzká ulice plná stánků a je dobře známa pro jeho rybí trh.V blízkosti je i tržiště Gukje.

Jungang-dong je domovem mnoha mezinárodních advokátních kanceláří a mezinárodních trajektových terminálů, které jezdí do Japonska.
V Pusanu je také největší obchodní centrum na světě Shinsengae Centumcity Department Store s rozlohou 293,905 m² .

   Na západě hory Geumjeongsang je populární víkendové turistické místo pro místní. Na sever v sousedství Pusanské národní university ( známe také jako PNU, která je jedním z nejvíce uznávaných národních institutů vyššího vzdělávání v Koreji) se nachází studentské divadla, kavárny, restaurace, bary a noční víkendové kulturní vystoupení.
Nedaleko je Beomeosa, město hlavní korejské budhistické svatyně.

   Dongnae-gu bohatá a tradiční residentní čtvrť. Dongnae Oncheon jsou přírodní lázně s mnoha koupelemi, turistickými hotely, restauracemi, kluby a nákupních oblastí. Chungnyeolsa je Confuciánská svatyně pro vojáky kteří zemřeli během 16. století v bojích proti Japoncům v pevnosti Dongnae.

  Taejongdae je přírodní park s nádhernými útesy na ostrově Yeongdo.

  Pusan je nazýván letním hlavním městem, protože přitahuje turisty z celé země k jeho 6 plážím. Luxusní hotely a karneval Boardwalk na pláži v Haeundae.

Pláž Gwangalli je známá pro své kavárny, bary a rastaurace podel pláže a Velký Gwanganský Most. Oblasti kolem universit Pukyong a Kyungsung lákaji mnoho mladých do restaurací, kaváren a barů.

  Oblast známá jako "Cizinecká Nákupní Ulice" ale také zvaná "Texas Street" nedaleko přístavu Pusan, má mnoho firem, které obsluhuje místní ruské obyvatelstvo.
Oblast byla původně místní čínskou čtvrtí a stále jsou zde čínské školy. Sloužila jako pro obchodní a zábavní potřeby amerických vojáků a podniky zde vznikaly během 1940-1950.

  Od roku 1982 je město domovem Lotte Giants, kterí hraji korejskou baseballovou ligu. V Koreji je Pusan známy jako hlavní město baseballu. Fotbalový tým Pusan I'Park hraje Korejskou ligu, dříve se jmenovali Daewoo Royals a byly nejsilněším týmem v roce 1990. Je zde také basketbalový tým KT Sonic Boom.

  Pusan je znám svým slavným Pusan International Film Festival, který přitahuje filmové turisty z celé východní Assie a světa. Je také domovem Pusan Biennale, renomované mezinárodní bienále současného umění, který se koná každé dva roky.

 Během války Pusan navštěvovali vysoce postavení důstojníci a úředníci soudu a proto se zde připravovali speciální jídla, jako pajeon Dongnae(동래 파전) (korejské palačinky) s celou jarní cibulkou, krájené chili papričky a různé druhy mořských plodů v hustém těstě z pšeničné mouky, lepkavá rýžová mouka, vejce, sůl a voda.

Také uprchlíci kterí se zde skrývali, upravovali recepty místních specialit. Jedním zěchto potravin byl milmyeon (pšeničná nudle) na naengmyeon (studená pohanková nudlová polévka). Naemyeon je původně specialita z Hamhungu a Pchjongjangu ze Severní Koreje. Dwaeji gukbap (돼지 국밥) , je to vydatná polévka z vepřového masa, která je stále více populární.

Chrámy, svatyně a jiné historické památky:

Chungnyeolsa Shrine
Beomeosa Temple
Samgwangsa Temple
Haedongyonggungsa Temple
Geumjeongsanseong Fortress
Fortress site of Jwasuyeong
Songgongdan Altar
Yungongdan Altar
Jeongongdan Altar
Dongsam-dong Shell Mound
Busanjinjiseong Fortress (or Jaseongdae)
Dongnae eupseong site
Cheonseongjinseong Fortress
Yeonggadae Pavilion
Waeseong in Jukseong-ri, Gijang
Tumuli in Bokcheon-dong, Dongnae
Dongnae Hyanggyo Confucian shrine-school
Dongnaebu Dongheon
Yeongdo Bridge
Janggwancheong
United Nations Memorial Cemetery


Musea:

Busan Museum
Bokcheon Museum
Busan Modern History Museum
Dongsam-dong Shell Midden Museum
Temporary Capital Commemoration Hall
Busan Museum of Modern Art
Pusan National University Museum
Dong-A University Museum
Kyungsung University Museum
Dong-eui University Museum


University:

Pusan National University (PNU)
Busan National University of Education
Dong-A University
Inje University - Pusan Campus
Pukyong National University (PKNU)
Silla University
Kosin University
Korea Maritime University
Kyungsung University
Dong-eui University
Pusan University of Foreign Studies (PUFS)
Dongseo University
Dongmyung University
Catholic University of Pusan
Busan Jangsin University
Youngsan University

Jiné instituty vysokoškolského vzdělání:

Busan Arts College
Busan College of Information Technology
Busan Kyungsang College
Busan Polytechnic College
Dong-Pusan College
Dongju College
Daedong College
Kyungnam College of Information and Technology

další minigalerie obrázků --- http://www.ianandwendy.com/korea/busan/busan/slideshow.htm
                                      http://www.molon.de/galleries/Korea/Busan/
                                      http://english.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_6.jsp?cid=259290
« Poslední změna: 05. Červen 2010 - 21:20 od Kei »

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline tom46

 • LV 6/10
 • *
 • Příspěvků: 1 242
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 32
 • Pohlaví: Mužské
 • 대한민국 화이팅!
Re: Busan (Pusan)
« Odpověď #1 kdy: 05. Červen 2010 - 21:15 »
pekne napísané. tie tvoje clanky o mestách su super.... dobra praca  :wink:

Offline Serapis

 • LV 10/10
 • *
 • Příspěvků: 5 176
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 169
 • Pohlaví: Mužské
Re: Busan (Pusan)
« Odpověď #2 kdy: 06. Červen 2010 - 01:08 »
Hodně pěkný obrázky :clapping: (mimo jiné)

Offline Small Soldier X

 • LV 10/10
 • *
 • Příspěvků: 7 246
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 63
 • Pohlaví: Mužské
 • oldstylelove.4fan.cz
  • ssx.wu.cz
  • E-mail
Re: Busan (Pusan)
« Odpověď #3 kdy: 08. Červen 2010 - 14:00 »
moc hodně dobrá stavbička takhle večer, vzhledově ;)
Offline Kei

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 2 510
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 84
 • Pohlaví: Mužské
  • E-mail
Re: Busan (Pusan)
« Odpověď #4 kdy: 08. Červen 2010 - 15:05 »
Já bych si tam spíše, chtěl užít nákupy  :cool:

Facebook    Skype:Kei_cz

Offline Nacchi

 • LV 8/10
 • *
 • Příspěvků: 3 037
 • UKAZATEL DOBRÉ VŮLE: 69
 • http://abenatsumi.unas.cz asketjp@yahoo.co.jp
  • Abe Natsumi & Asami ^_~
  • E-mail
Re: Busan (Pusan)
« Odpověď #5 kdy: 09. Červen 2010 - 16:52 »
jen uz priznej barvu, ze jsi tam uz jednou nohou.... :grin:
♥ ♥ ♥ 私は 安倍 なつみ-さま 愛してる !!! ♥ ♥ ♥
☆ 私の 名前 スワタ チェコ ☆
☆ My country is Czech rep. (Europa) and like jpn zen, music, koen, ocha ☆